Betegségek
Depresszió
Pánik betegség
Szociális fóbia
Generalizált szorongásos zavar (GAD)
Generalizált szorongásos zavar (GAD)
A különböző epidemiológiai vizsgálatokban a generalizált szorongásos zavar előfordulását 6-9 %-nak találták. Nőkben az előfordulás gyakoribb, mint férfiakban.
A legtöbb GAD-s beteg arról számol be, hogy egész életében jellemző volt az "aggódósság". Általában érzik, hogy a megélt szorongás túlzott, de az aggodalmas gondolatokat képtelenek elhessegetni, a szorongást nagyon nehéz, súlyos esetben lehetetlen kontroll alatt tartani.
A betegek gyakran érzik magukat labilisnak, gyakori idegességről, ingerültségről számolnak be, néha ürességet élnek át a feszültség és szorongás következtében.
A betegség etiológiájának kirakójátéka még nem állt össze teljesen. A legtöbb központi idegrendszeri mérési eredmény nyugalmi állapotban nem különbözik az egészséges és generalizált szorongásos zavarban szenvedő emberekben, míg a betegek stresszre adott válasza eltér az egészségesektől. Ezen vizsgálati eredmények, és a családvizsgálatok alapján azt lehet mondani, hogy a GAD genetikai talajon kialakult fokozott stresszérzékenység. Az információ feldolgozásban résztvevő ingerületátvivő anyagok anyagcseréje megváltozik, ezért a stresszhatások intenzív választ váltanak ki.
A betegség pszichés tünetei intenzívebbek, mint azt a környezeti hatások (általában) indokolják:
- Krónikus, túlzott aggodalom,
- Nyugtalanság,
- Feszültség és irritabilitás,
- Koncentrációs problémák,
- Elalvási és/vagy átalvási nehézségek
A pszichés tünetek mellett a betegek gyakran testi problémáktól is szenvednek:
- Remegés,
- Szédüléses hullámok,
- Izomfeszülés, nyak-hátfájás,
- Fejfájás,
- Gyomorfájdalmak, emésztési panaszok,
- Szédülés, hideg-meleg hullámok,
- Mellkasi és légzési panaszok
Ha a betegséget nem kezelik, jellemzően krónikussá válik. A panaszok jellege és intenzitása hullámzik ugyan, de végigkísérik az életet, nehezítik a mindennapokat, a munkateljesítményt, a családi és társas kapcsolatokat, rontják az élet minőségét.
Tartós fennállás esetén társulhat hozzá egyéb szorongásos zavar, előfordulhatnak pánik attackok, illetve depresszív állapot.
A folyamatosan emelkedett stresszhormonszint elősegíti testi betegségek kialakulását, magas vérnyomást okoz, mely további szövődményekhez vezethet.
A betegség kezelésekor mindig az egyén állapotát, lehetőségeit és igényeit mérlegelve kell a komplex terápiát megtervezni, melyben gyakran gyógyszeres és pszichoterápiás segítséget egyaránt nyújtani kell.
A gyógyszer a kialakult fokozott biológiai sérülékenységet, a pszichoterápia a helytelen stresszkezelést igyekszik korrigálni.
Relaxációs technikával a testi feszültség oldása, kognitív terápiával a katasztrofizáló negatív gondolatok automatikus előhívódásának a korrigálása, illetve a viselkedésterápiával az egészséges minta begyakoroltatása a kitűzhető cél.
Vissza a lap tetejére!
|